« Svibanj 2024 »

Ukupno: 206947

Autor: Berislav Njegovec, 26. 4. 2024.

U četvrtak, 25. travnja 2024. na OŠ Bednja i PŠ Vrbno održana je edukacija učenika drugih i trećih razreda naše škole na temu smanjenja rizika od katastrofa.

Što je SROK i zašto je važan?

To su mjere i aktivnosti koje svi zajedno poduzimamo, s glavnim ciljem – smanjiti negativne posljedice katastrofa (oluje, požari, poplave, potresi, klizišta…) zaštititi ljudske živote i materijalna dobra. Time postajemo manje ranjivi na posljedice katastrofa. Ujedno dobrom pripremom, preventivnim aktivnostima i edukacijama, pogotovo naših najmlađih, podižemo našu spremnost za reagiranje u katastrofama..

Predavanje je održala djelatnica Civilne zaštite, gospođa Valentina, koja je učenicima na veoma zanimljiv način prezentirala neka temeljna znanja o pojmovima vezanim za smanjenje rizika od katastrofa, koje su vrste prijetnji, i ono najvažnije, što poduzeti i kako se ponašati kada do njih dođe. Osvijestila je učenicima spoznaju da oni i njihovi vršnjaci diljem svijeta svojim znanjem i „malim“ koracima mogu doprinijeti smanjenju rizika od katastrofa i stvaranju sigurnog okružja.

Na kraju predavanja učenicima su podijeljene brošure kojima će moći ponoviti svoja stečena znanja, a svaki je razred na poklon dobio i igru vezanu uz SROK te Priručnik za odgojno-obrazovne radnike u provedbi obrazovanja osnovnoškolske djece u području smanjenja rizika od katastrofa „Usvojimo znanja da šteta bude manja“ koji je napisan uz smjernice Agencije za odgoj i obrazovanje i Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova.