Ukupno: 203810

Osnovna škola Franje Serta Bednja  u okviru natječaja "Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja" od strane Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR), Operativni program „Konkurentnost i Kohezija“ (OPKK) odobren je projekt "Energetska obnova zgrade i korištenje OIE u OŠ Franje Serta Bednja“, KK.04.2.1.03.0092.

Kratki opis projekta:

Sredstva za energetsku obnovu OŠ Franje Serta Bednja dobivena su od Europskog fonda za regionalni razvoj prijavom na Poziv Ministarstva graditeljstva kao posredničkog tijela razine I te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao posredničkog tijela razine II odnosno obaveznog partnera u provedbi projekta kao stručnjaka za provedbu EU projekata.

Bespovratna sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj iznose 1.199.062,71 HRK – 56,97%, a sredstva osnivača – Varaždinske županije iznose 905.446,54 HRK – 43,02%.

Predviđeno trajanje projekta određeno je Ugovorom od 01.01.2017. do 30.06.2018.

Svrha i opravdanost projekta

Svrha projekta je smanjenje potrošnje energije u zgradi OŠ Franje Serta Bednja provedbom sljedećih aktivnosti: toplinska izolacija vanjskog zida grijanog prostora, izolacija unutarnjeg zida grijanog prostora, toplinska izolacija stropa i poda grijanog prostora prema vanjskom prostoru te zamjena stolarije.

Nadalje, izvršiti će se obnova sustava grijanja zamjenom postojećih radijatorskih ventila sa dinamičkim radijatorskim termostatskim ventilima s regulatorom diferencijalnog tlaka te zamjenom postojećih cirkulacijskih crpki grijanja i ugradnjom solarnog sustava za pripremu PTV. Osigurati će se topla voda u školskoj kuhinji i dvorani škole. Kombinacijom izvedbe građevinsko-obrtničkih i strojarskih radova ostvariti će se smanjenje potrošnje energije za grijanje/hlađenje na godišnjoj razini za 69,14 %, smanjiti će se godišnja potrošnja primarne energije te će doći do smanjenja emisije CO₂ za 71,63%.

Zbog postojećeg stanja zgrade škola ima potrebu poboljšati karakteristike građevine te energetskom obnovom smanjiti potrebne količine energije odnosno obnovom utjecati na smanjenje troškova potrebnih za funkcioniranje zgrade. Svrha je projekta ostalim korisnicima (učenicima i zaposlenicima) podići svijest o efikasnom korištenju energije, posebice obnovljivih izvora.

Samom energetskom obnovom stvoriti će se bolji uvjeti boravka zaposlenika i učenika u školskoj zgradi.

Cilj i očekivani rezultati projekta

Projekt se provodi sukladno Operativnom programu Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020., Prioritetnoj osi 4 Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, Investicijskom prioritetu 4c Podupiranje energetske učinkovitosti, pametnog upravljanja energijom i korištenja OIE u javnoj infrastrukturi, uključujući javne zgrade, i u stambenom sektoru, te Specifičnom cilju 4c I Smanjenje potrošnje energije u zgradama javnog sektora. Projekt pridonosi ostvarenju ciljeva Direktive o energetskoj učinkovitosti (2012/27/EU), Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske i Trećeg Nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti. Obnovom se predviđa ušteda energije za grijanje za 69,14%, te smanjenje CO₂ za 71,63%.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.204.761,75 kn, od čega se iz Europskog fonda za regionalni razvoj financira 1.199.062,71 kn, a preostali iznos od 905.446,54 kn financira škola odnosno osnivač Varaždinska županija.

Razdoblje provedbe Projekta je od početka obavljanja aktivnosti projekta, odnosno od 01. siječnja 2017. godine do završetka obavljanja predmetnih aktivnosti, odnosno do 30. lipnja 2018. godine.

Kontakt osoba za više informacija: ravnateljica OŠ Franje Serta Bednja Sanja Majcen.