Ukupno: 203802

Autor: Berislav Njegovec, 20. 5. 2018.

U utorak, 15. svibnja 2018. godine učenici 5.a, 5.b i 6.b razreda sa svojim su učiteljima posjetili HRT zahvaljujući gospodinu Darku Vugrinskom koji je rodom iz Vrbna, a zaposlenik je HRT-a. Plativši autobusni prijevoz, omogućio je učenicima i učiteljima razgled zgrade i uvid u rad nekih od brojnih zaposlenika HRT-a.

Učenici su u dvosatnom razgledavanju prošli sva tri kata zgrade uz stručno vodstvo gospođe Nada Chedid iz Korporativnih komunikacija odjela Odnosa s javnošću. Obilasku su se pridružili zaposlenici HRT-a: gospodin Darko Vugrinski i gospodin Dražen Polančec koji su na kraju počastili učenike i učitelje keksima i sokovima.

Prije samog obilaska, gospođa Chedid nam je ispričala najvažnije činjenice iz povijesti HRT-a. Saznali smo da je Hrvatska je među prvim zemljama u srednjoj i istočnoj Europi koja je osnovala radiopostaju: 15. svibnja 1926. godine. Saznali smo bitne činjenice i o početcima i načinu rada radija i televizije. Šećući hodnicima, od voditeljice smo saznavali mnoge zanimljivosti, ulazili u studije i u redakcije te smo uvjerili u dinamičnost novinarskog posla.
Zanimljiva nam je informacija da je u HRT-u zaposleno oko 2 500 ljudi, a hodnici zgrade su ukupno dugi 32 kilometra. Saznali smo da se u arhivi čuva oko dva milijuna vrpci koje mogu brzo pretražiti uz pomoć računala, a sve bi ih mogli gledati bez prekida u trajanju oko 50 godina.
Veliku pažnju nam je privukla jedna soba obložena spužvama, tzv. gluha soba u kojoj je boravak moguć oko pola sata. To je prostor koji ne odjekuje, tj. ''upija'' zvukove te je tišina ''preglasna'' pa čovjek boraveći u njoj počinje osjećati nelagodu jer samo zvuk disanja i lupanja srca razbija tišinu.
Također smo posjetili virtualni studio (green screen). U tom studiju zelene boje sva scenografija je u računalu, a na ekran "ide" u 3D tehnici. Voditelji i gosti ne smiju odjenuti ništa zeleno jer je ta boja kameri nevidljiva, a to omogućava različite efekte.
Spomenut ćemo još neke zanimljivosti koje su nam ostale u uhu. U zgradi HRT-a postoji ukupno 250 satova jer je prilikom emitiranja uživo važna svaka sekunda.
Televizijski voditelji ne moraju tekst naučiti napamet, već ga čitaju s jednog uređaja - blesimetra. Zbog sjajne i masne kože svi voditelji i gosti moraju biti našminkani, a odjeća ne smije imati puno sitnih detalja jer to "smeta" kameri i gledateljima. U zgradi HRT-a nalazi se garderoba s oko 40 tisuća komada odjeće koja se čuva i koju je moguće unajmiti.
Količina informacija koju smo čuli doista je bila poveća te smo zapamtili samo najbitnije.

Imali smo priliku razgledati i novoopremljeni studio za Dnevnik, radijski studio i režiju, televizijske studije 4, 6, 7, 8, 9 i 10 te se informirati o programskim sadržajima koji se u njima proizvode te saznati mnoge zanimljivosti iz proizvodnje emisija.

Uz odlično vodstvo, prošetali smo gotovo cijelim kompleksom te se tako upoznali s radom HRT-a. Posebno smo bili sretni kada smo se osjetili kao zvijezde na pozornicama studija koje smo do sada gledali samo na televiziji. Obzirom da HRT taj dan slavio rođendan, imali smo priliku nazočiti probi televizijske emisije većine voditelja kojom će uveličati taj dan.
Zahvalili smo voditeljici i organizatorima te izrazili želju da ponovno dođemo jer nam je ovaj posjet bio edukativan i jako zanimljiv.