Ukupno: 203789

Autor: Berislav Njegovec, 6. 6. 2016.

Učenici 2. a i 2. b razreda naše škole bili su u petak, 3. 6. 2016., na poludnevnom izletu u Lepoglavi - gradu bogate povijesti i kulture, pavlina, čipke i ahata.
Svoj boravak u Lepoglavi započeli su  legendom o tome kako je ovaj gradić dobio ime, a kod autobusnog kolodvora na zapadnom ulazu u grad mogli su vidjeti kipove Blažene Djevice Marije i arkanđela Gabrijela.
Prvo odredište u Lepoglavi učenicima je bio poštanski ured, gdje su mogli saznati koji put mora prijeći poštanska pošiljka od pošiljatelja do primatelja. Tamo su kupili i razglednice koje su napisali i kasnije poslali na različite adrese.
Slijedilo je razgledavanje crkve Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, uz stručno vodstvo vlč. Nikole Markušića. Učenici, kao i učiteljice,  bili su zadivljeni ljepotom ovog baroknog svetišta koje je prošle godine proslavilo svoj 600. rođendan.
Nakon crkve, svoj su put nastavili prema Gradskoj knjižnici Ivana Belostenca. Tamo im je knjižničarka pojasnila razliku između školske i gradske knjižnice te naglasila da knjižnica ima mnogo funkcija, a ne samo posuđivanje knjiga.
Već malo umorni i gladni, učenici su napravili jednosatni odmor u parku pokraj Doma kulture.
Za kraj su ostavili obilazak Gaveznice - geološkog parka i nalazište poludragog kamena ahata. Tamo su ih čekala dva nimalo laka zadatka: da nađu čim više dragocjenih kamenčića ahata i da isperu zlato iz dravskog pijeska. Prvi zadatak obavili su relativno brzo i bez teškoća, dok se ispiranje zlata pokazalo kao izrazito težak zadatak.
Voditelj radionice D. Vrtar cijeli je postupak ispiranja detaljno objasnio i iznio učenicima podatak da za 1 gram treba iz pijeska isprati do 10 000 zrnaca zlata. Najviše koliko su učenici pronašli u svojim zdjelama je bilo 8 zrnaca zlata, a mogli su ih ponijeti kućama za uspomenu. To im je bio dokaz da je proizvodnja zlata izrazito mukotrpan posao. Naime, pravi ispirači po cijele dane stoje u hladnoj rijeci ne bi li došli do kojeg zrnca više.
Odabir Lepoglave kao destinacije za izlet pokazao se vrlo dobrim jer su učenici puno toga naučili, vidjeli i okušali se kao ispirači zlata.