Ukupno: 204984

Autor: Berislav Njegovec, 26. 4. 2016.

U petak, 22. travnja 2016. godine učenici naše škole obilježili su Dan planeta Zemlje. Zaštita okoliša svima nam je važna, a svijest o tome razvija se već od malih nogu. Svake se godine aktivno uključujemo u obilježavanje Dana planete Zemlje, a ove godine obilježili smo ga radionicama vezanima uz naše mjesto. Zašto baš ovaj dan ne bi bio početak brige svih nas za ovaj naš „treći kamenčić od Sunca“?!

Misli globalno, djeluj lokalno… Barem na ovaj dan smo se svi prisjetili kako je lijep naš planet koji nam daje sve što nam je potrebno i kako je to zapravo jedini planet koji imamo.         A na tom planetu je i naše malo Vrbno - tako da su naše radionice ove godine bile vezane baš uz naše malo mjesto. Povijest Vrbna istražili su učenici šestog razreda s učiteljicom Danijelom. Svoj su rad predstavili zanimljivom prezentacijom. Učenici petog razreda su se s učiteljicom Valerijom i Mirjanom potrudili napraviti turističku ponudu Vrbna. Zadatak nije bio lak, ali su dali sve od sebe te nam na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku predstavili istražene turističke mogućnosti. Učenici sedmog razreda sudjelovali su u radionici Čistoća zraka - uloga šume koju je pripremila učiteljica Martina. Što su radili i do kakvih su zaključaka došli predstavili su na prezentacijom. Učenici osmog razreda su nam na kraju programa poezijom i glazbom dočarali ljepote zavičaja. Krasnoslovili su tri odabrane pjesme naših učenica - naših pjesničkih nada. To su pjesme: Vrbljunske jutre (Antonija Jurenec), Jesanjsko nuoč (Brankica Ledinski) i Ma drage Varbne (Karolina Zagorščak). Na samom završetku prezentacije zasvirali su i zapjevali dvije prigodne skladbe naših domaćih izvođača.

Učenici nižih razreda naše škole također su prigodnim aktivnostima obilježili ovaj dan. Prvi razred je nakon aktivnosti u razredu krenuo u akciju čišćenja okoliša naše škole. Drugi razred je ukrasio pano u predvorju škole svojim likovnim radovima - lopočima. Nakon toga su razgovarali o razvrstavanju i recikliranju otpada te posebno naglasili štetnost najlonskih vrećica koje se bacaju u okoliš, a ne razgrađuju se. Upravo ta činjenica potaknula ih je na izradu najlonskih pregača koje će koristiti na satima Likovne kulture i tako iskoristiti najlonske vreće. Učenici trećih i četvrtih razreda svoje su učionice ukrasili prigodnim plakatima i parolama koje su sami osmislili i izradili.