Ukupno: 204764

Autor: Berislav Njegovec, 15. 6. 2015.

U petak, 12. lipnja 2015., učenici prvih i drugih razreda naše matične i područne škole sa svojim su učiteljicama krenuli na izlet po Hrvatskom zagorju.

Najprije smo posjetili Mariju Bistricu u kojoj smo imali priliku razgledati svetište Majke Božje Bistričke  uz vodstvo svećenika  kojeg smo za njegov trud nagradili pjevanjem svetih pjesama i molitvom u crkvi.

Uz sunčani dan, pjesmu i dobro raspoloženje krenuli smo dalje prema Gornjoj Stubici. Tamo smo zadivljeno promatrali jedinog živog svjedoka Seljačke bune Matije Gupca iz 1573. – Gupčevu lipu. Ova je lipa, stara gotovo 500 godina, zaštićeni objekt prirode.

Oko 13,00 sati stigli smo na seosko imanje Dva potoka pokraj Zaprešića. Ovdje u prekrasnom zagorskom ambijentu, tridesetak kilometara od Zagreba, nakratko smo se okrijepili i ručali u drvenoj sjenici, koja za vrućih dana pruža ugodnu hladovinu. U sklopu restorana nalazi se i lijepo dječje igralište koje je sa svojim toboganima, klackalicama i ljuljačkama posebno razveselilo naše učenike. Nakon igre na zelenom travnjaku i čistom zraku razgledali smo i mali zoološki vrt koji se nalazi u sklopu seoskog imanja. Tu su svoj dom našle mnoge domaće i divlje životinje: purice, patke, guske, domaće kokoši, zečevi, koze, ali i divlje svinje te prelijepi i umiljati jeleni lopatari.

Vozeći se dalje prelijepim krajolikom Zelenjaka zaustavili smo se i pogledali Spomenik hrvatskoj himni. Učenici su sa Spomenika hrvatskoj himni, 12,20 metara visokom obelisku, pročitali  početne stihove za koje je, prije više od 150 godina pjesnik Antun Mihanović, baš na tom mjestu pronašao nadahnuće.

Oko 16,00 sati nastavili su svoje putovanje u smjeru Kumrovca. U Kumrovcu smo prošetali Muzejom Staro selo. To je jedini etno-muzej na otvorenom u Hrvatskoj koji posjetiteljima dočarava seoski život s prijelaza 19. u 20. stoljeće.  Starinske hiže kriju zanimljive prikaze seoske kulture življenja  te narodne obrte i običaje Hrvatskog zagorja. Učenicima je naročito zanimljiva bila etnološka zbirka  Stara pučka škola, a  posebno pločice po kojima su tadašnja djeca učila pisati.

Umorni, ali sretni i puni dojmova  vratili smo se svojim kućama. Sve što smo na izletu naučili, vidjeli, posjetili, razgledali, sve što smo doživjeli  pogledajte u našoj foto-galeriji.