Ukupno: 203812

Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige
Autor: Ingrid Cindori, 17. 11. 2017.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je promicanja knjige i čitanja koja više od dva desetljeća uspješno promiče knjigu i čitanje, a održava se svake godine, od 15. listopada do 15. studenoga. Ovogodišnja se manifestacija provodi pod geslom: Sve na jednom mjestu.

Na cijelom području Republike Hrvatske u školama, u vrtićima, u domovima umirovljenika, na otvorenim prostorima, u knjižnicama održala se jednodnevna akcija s ciljem popularizacije čitanja. Čitali su književnici,  glumci, knjižničari, djeca, djedovi, bake, roditelji, slučajni prolaznici...

Učenici 7.b razreda PŠ Josipa Jedvaja u Vrbnu dobili su zadatak na satu Hrvatskoga jezika da provedu mjesečni projekt te osmisle čitalački kutak u predvorju škole s prigodnim aktivnostima. Bili su kreativni i radišni te su sve planirano i odradili.

Prvi tjedan uredili su kutak te ga opremili slikovnicama i knjigama. Veći dio knjiga i slikovnica u kutić su dodale učiteljice te naša pedagoginja. Poneku knjigu su donijeli i sami učenici. Dogovoreno je također da svaki dan učenike dočeka nova poticajna poruka koja odgovara na pitanje: „Zašto čitamo?“

Sljedeća aktivnost je bila izrada i podjela dočitnika koje su učenici sami izradili. Dočitnici su bili šarenih boja i vrlo kreativni.

Nakon toga slijedilo je čitanje odabrane priče našim najmlađima. Učenici prvog i drugog razreda uživali su u interpretativnom čitanju priče Tri medvjeda i gitara u čitalačkom kutku.

Tijekom posljednja dva tjedna organizirali su i prigodni likovni i literarni natječaj Pretvori riječi u cvijet za učenike nižih razreda naše područne škole. Na natječaj se javilo osmero učenika sa svojim radovima. Četvero je učenika nagrađeno glavnim nagradama. To su: Benjamin Lonjak, Marija Bukvić, Marin Smrečki i Vesna Mohenski. Ostalih četvero učenika je dobilo utješne nagrade. Ravnateljica naše škole osigurala je prigodne poklone za najkreativnije učenike, ali i za ostale učenike koji su se potrudili i poslali svoj rad - utješne nagrade. Učenici su svoje nagrade primili u srijedu, 15. studenog 2017., na samom kraju manifestacije, a najbolji radovi izloženi su na panou u predvorju škole.

Učenici koji su dolazili u čitalački kutić tijekom odmora i slobodnih sati, svo su ovo vrijeme mogli ispunjavati i Knjigu dojmova koja je uvijek stajala na vidljivom mjestu u čitalačkom kutiću. Iz odgovora naših učenika zaključili smo da učenici redovito čitaju, ali nisu svi oduševljeni tom aktivnošću.

Osim učenika, ugodnost čitalačkog kutića privukla je i učitelje te ostale djelatnike naše škole koji su također posegnuli za ponekim zanimljivim naslovom knjige.

Ovim aktivnostima učenici 7.b razreda pokazali su svoje dobre organizacijske sposobnosti. Na vrlo primjeren način sudjelovali su u manifestaciji promicanja knjige i čitanja te uključili u program sve učenike naše škole.

Fotografije možete pogledati u Foto-galeriji!

učiteljica Vesna Funda Štefanek