Ukupno: 204994

Realizacija školskog projekta Mladi za starije, stariji za mlade u PŠ Josipa Jedvaja u Vrbnu
Autor: Ingrid Cindori, 20. 12. 2016.

Učenici razredne nastave Područne škole Josipa Jedvaja u Vrbnu su u petak, 16. prosinca 2016. priveli kraju realizaciju školskog projekta Mladi za starije, stariji za mlade. Ciljevi ovog projekta bili su osvijestiti djecu i mlade o potrebama starijih osoba u društvu te povezivanje tih dviju skupina - druženjem i zajedničkim aktivnostima kako bi na taj način pokušali prevladati generacijski  jaz između mladih i ljudi treće životne dobi.

Razrada i realizacija projekta trajala je nekoliko tjedana jer je svaki razred imao svoj zadatak, a sve s ciljem da se u ove predblagdanske dane starijim sumještanima izmami osmijeh na lice. Zadatci učenika naše škole bili su isplanirani i realizirani u zadanim rokovima, u dobrom raspoloženju - a rezultat svega bila je i dobra suradnja učenika nižih i viših razreda koji su nadopunjavali u radnim zaduženjima te zajedničkim snagama pridonijeli uspješnoj realizaciji projekta.

Učenici prvog i trećeg razreda izradili su pozivnice za priredbu te ih podijelili starijim sumještanima - djedovima i bakama. Učenici drugog i četvrtog razreda bili zaduženi za pripremu kulturno-umjetničkog programa te su uložili velik trud kako bi pjesmom, krasnoslovom i glumom razveselili uzvanike. Vrhunac svega bila prekrasna priredba te ugodno druženje koje su naši učenici pripremili za starije sumještane.

Nakon priredbe učenici su svima koji su se odazvali podijelili poklone i kolače. Treba spomenuti i da se dan prije, 15. prosinca 2016., nekoliko baka uključilo u radionicu pečenja kolača po vlastitim receptima. Radionicu su organizirali učenici 4.b razreda sa svojom učiteljicom, a rezultate njihova truda i rada smo svi kušali te se uvjerili u kvalitetu. Kolače i delicije koje su ostale, zapakirali su kao slatki dodatak poklonima. Kako bi ti slatki pokloni bili poveći, potrudile su se i učiteljice te ispekle još pokoji kolač.

Pozivu na priredbu i predbožićno druženje odazvalo se mnoštvo djedova, baka, teta i ostalih mještana. Posebno veselo bilo je nakon priredbe kada su učenici gostima dijelili poklone. Za poklone su se pobrinuli i učenici viših razreda. Učenici petih razreda izradili su čestitke, a učenici šestog, sedmog i osmog razreda prigodne ukrase - pahuljice i kuglice te dva adventska vjenčića. Nakon priredbe dvije su grupe učenika viših razreda sa svojim učiteljicama posjetili i dvije starije bakice koje žive posve same te ih razveselili pjesmom, razgovorom, kolačima te božićnim ukrasima i adventskim vjenčićima.

Sve te aktivnosti kojima smo ispunili ovo adventsko vrijeme osvijestile su nam potrebu uključivanja naših najstarijih u život i rad škole - kad god je to moguće.

„Neki trenutci, posve obični, izdvoje se na neki neshvatljiv način iz slijeda …i obasjavaju čovjekov život. Ili ga osvijetle na neki osobit način. … Tako upaljeno svjetlo zauvijek tiho svijetli u čovjekovoj duši ili uz nju.“                                         Stjepan Lice

učiteljica Danijela Marković i Vesna Funda Štefanek