Ukupno: 203817

Edukacija učenika o sigurnosti u cestovnom prometu
Autor: Berislav Njegovec, 13. 6. 2016.

Učenici drugih i trećih razreda naše matične i područne škole sudjelovali su 8. 6. 2016. u edukaciji o sigurnosti u cestovnom prometu. Edukacija se održala u OŠ Ante Starčevića u Lepoglavi, a zajednički su je provodili članovi JUMICAR grupe, djelatnici hitne pomoći, vatrogasci i policijski djelatnici.
JUMICAR je naziv za projekt istoimene grupe koja provodi preventivni odgoj djece u cestovnom prometu. Njihov je osnovni cilj razvijanje dječje svijesti o sigurnosti u prometu. Kroz igru i zabavu učenicima nastoje ukazati na opasnosti i teškoće na koje sudionici u prometu nailaze. Edukacija naših učenika u Lepoglavi sastojala se od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio održao se u prostorijama škole, a praktični dio na školskom igralištu.
U prvom su dijelu s voditeljem predavanja razgovarali i raspravljali o konkretnim opasnim situacijama u prometu, dok su u drugom dijelu prošli četiri različite vrste obuke.
Najprije su uz pomoć vatrogasaca gasili improvizirani požar do kojeg je došlo u prometnoj nesreći te su naučili kako taj požar ugasiti pomoću vode ili vatrogasnog aparata.
Nakon toga su djelatnici hitne pomoći demonstrirali djeci kako na najbrži i najkvalitetniji način pomoći unesrećenome u prometnoj nezgodi.
Sljedeće je na redu bilo razgledavanje policijskog automobila i rekvizita koji se u njemu nalaze. Učenici su za policijskog djelatnika imali mnoštvo pitanja o prometnim prekršajima.
Za kraj edukacije ostala je vožnja u mini automobilima na poligonu, kako bi učenici iz perspektive vozača sagledali opasnosti u cestovnom prometu.
Ova ih je vožnja posebno razveselila i oduševila.
Projekt JUMICAR, kojeg podržavaju Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Crveni križ Varaždinske županije, Upravni odjel za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu Zagrebačke županije te Dobrovoljna vatrogasna društva s područja na kojima se edukacija provodi, pokazao se korisnim za naše učenike. Nadamo se da će nakon sudjelovanja u ovom projektu postati oprezniji i odgovorniji sudionici u prometu.

učiteljice i učenici drugih i trećih razreda