Ukupno: 204929

Posjet Etno sredini Podsečki
Autor: Berislav Njegovec, 18. 3. 2016.

U petak, 18. ožujka, učenici trećih razreda OŠ Bednja i PŠ Vrbno posjetili su Etno sredinu Podsečki. Posjet je organiziran u okviru nastave prirode i društva s ciljem upoznavanja tradicije našeg kraja.

Zahvaljujući lijepom vremenu i ljubaznosti našeg domaćina, gospodina Josipa Podsečkog, učenici su imali priliku saznati mnoštvo zanimljivosti o životu svojih predaka.

Gospodin Podsečki objasnio im je kako su pojedini zaselki dobili imena po prezimenu svojih stanovnika. Pokazao im je način tradicijske gradnje, na tzv. horvatski vez, bez upotrebe čavala. Učenici su upoznali namjenu i način izrade tradicijskih predmeta za svakodnevnu upotrebu; lijevaka, drvenih kaca, te način pletenja košara i korištenja prirodnih materijala za izradu cekera i mnogih drugih predmeta.

Najveće zanimanje probudile su priče vezane uz pojedine predmete pa smo tako saznali da je nekada u selu bio samo jedan kišobran, ručno rađen i kvalitetan, koji su ljudi međusobno posuđivali kada bi išli u grad ili drugo mjesto.

Uz imanje teče rijeka Bednja i posbna je draž što je to i stanište dabrova, tako da su učenici naučili i sve o životu tog riječnog graditelja.

Tradiciju je važno čuvati i prenositi na mlade generacije poručio nam je gospodin Podsečki, a učenici su mu u znak zahvalnosti odrecitirali nekoliko pjesama na bednjanskom govoru i obećali da će svakako opet doći u posjet.