Ukupno: 205334

Prvi međuškolski književni susret učenika osnovnih škola „Kaj, dušo moga kraja“
Autor: Berislav Njegovec, 14. 12. 2015.

Ovaj književni susret održan je u četvrtak, 10. prosinca 2015. godine u 15:30 u knjižnici VII. osnovne škole Varaždin. Cilj susreta bilo je njegovanje kajkavskoga izričaja rodnog mjesta - bez natjecateljskoga karaktera. Druženje je bilo vrlo zanimljivo i toplo, a sudjelovali su učenici OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog - PŠ Tina Ujevića Salinovec, OŠ Trnovec, VII. OŠ Varaždin te OŠ Franje Serta Bednja - PŠ Josipa Jedvaja Vrbno.

Učenice naše Područne škole Josipa Jedvaja iz Vrbna: Antonija Jurenec, Brankica Ledinski, Ema Lonjak i Karolina Zagorščak svojim su prekrasnim pjesmama predstavljale našu školu (možete ih pročitati u cijelosti).

Ravnateljica je sve goste toplo dočekala, a domaćini su nam pripremili prigodni kulturni program koji se sastojao od pjevanja dječjeg zbora i bivše učenice Sonje Mikulić, duhovitog igrokaza dramske skupine Domače je domače, krasnoslova lokalnog pjesnika, gospodina Vladimira Horvatića … Unutar tog programa učenici su predstavljali svoje škole i mjesta iz kojih su stigli. Slijedio je i krasnoslov vlastitih literarnih radova.

Domaćinima se posebno svidjela pjesma Sastro, naše učenice Eme Lonjak pa je ta pjesma odabrana za radionički dio susreta u kojemu su ostali sudionici trebali prevesti pjesmu na svoj „kaj“. Prijevodi su bili zanimljivi te smo mogli uočiti neke razlike u govorima pojedinih krajeva.

Na samom su završetku učenici i njihovi mentori nastavili druženje uz malu zakusku.

Bilo je ovo jedno vrlo ugodno druženje učenika i učitelja, nakon kojega nije bilo prvih i zadnjih, pobjednika niti poraženih već samo dobar osjećaj da smo nešto rekli i napisali na našem  - i svatko svojem „kaju“.

Nadamo se pozivu i sljedeće godine!

Prilog o ovom susretu možete pogledati na programu VTV-a „Kutionica“ 17. prosinca 2015.

učiteljica Vesna Funda Štefanek

Priloženi dokumenti: