Ukupno: 205353

Simulirana „Sudnica“
Autor: Berislav Njegovec, 25. 11. 2015.

Učenici 7.c razreda PŠ Josipa Jedvaja iz Vrbna sudjelovali su 16. studenog 2015., na satu Hrvatskog jezika u prezentaciji mjesečnog projekta „Sudnica“. Bio je to zanimljiv primjer unutarpredmetnog i međupredmetnog povezivanja s Građanskim odgojem i obrazovanjem.

Učenici su prethodno trebali pročitati pripovijetku Iz velegradskog podzemlja Vjenceslava Novaka te osvijestiti stanja likova i njihovu motivaciju za pojedine postupke i odluke. Dobili su sljedeće uloge: sudac, tužitelj, branitelj, sudski službenik i svjedoci. Učenici 8.b razreda su im se pridružili u ulogama svjedoka i porotnika.

Odvjetnici su uvježbali uvodne i završne riječi, pitanja za svjedoke, tumačili dokaze… te su u tome nastojali biti što uvjerljiviji pred porotnicima.     U moru prigovora, sudac je trebao prosuditi što će uvažiti, a što odbaciti. Zadaća porotnika je bila realno prosuditi tko je iznio više uvjerljivih argumenata te donijeti jednoglasnu odluku o tome je li optuženi kriv ili nije.

Učenici su ozbiljno shvatili ovaj zadatak te se dobro pripremili i uživjeli u dramatizaciju. Tužiteljstvo je nastojalo dokazati da je optuženi Mika u alkoholiziranom stanju ubio svoje dijete, a sudilo mu se za ubojstvo s predumišljajem. Smireno je svjedočio te uvjerio porotnike, uz pomoć dobro smišljene obrane, da nije kriv. Sud je raspušten, a obrana je proslavila pobjedu.

učiteljica Vesna Funda Štefanek