Ukupno: 204887

Terenska nastava učenika trećih razreda: Varaždin - središte naše županije
Autor: Berislav Njegovec, 25. 11. 2015.

U četvrtak, 19. studenog 2015. učenici trećih razreda matične i područne škole u organizaciji ravnateljice škole sa svojim su učiteljicama krenuli na terensku nastavu u grad Varaždin. Cilj ove nastave bio je upoznati županijsko središte i razumjeti značaj središta za život ljudi u zavičaju.

Na putovanje su krenuli autobusom i prvo se zaustavili u Ivancu. Budući da učenici dosad nikad nisu bili u prilici posjetiti tvornicu, iskustvo  u posjetu i razgledavanju tvornice omogućili su im djelatnici tvornice dječje obuće Ivančica Ivanec. Kroz pogon tvornice sproveli su ih gospodin Siniša Štefičar i gospođa Jelena te su im na zanimljiv način objasnili način funkcioniranja tvornice te strpljivo odgovarali na sva učenička pitanja. Vrijeme u razgledavanju tvornice brzo je prošlo, a radosti nije bilo kraja kad su na poklon dobili prigodni darove. Ovom prilikom od srca zahvaljujemo svima koji su omogućili da doživimo ovo vrlo poučno iskustvo.

Putovanje smo dalje nastavili prema Varaždinu. Tijekom putovanja učenici su po unaprijed utvrđenom planu pratili vrijeme, reljef, promet, gospodarstvo zavičaja, a prikupljene podatke će koristiti na sljedećim satovima PID – a. S planom grada u ruci razgledavali su ulice i trgove središta grada, kulturno-povijesne spomenike, šetališta...

Na meteorološkom stupu su provjerili jutarnju temperaturu zraka, u tišini se pomolili u Katedrali te se divili njenoj ljepoti, saznali puno legendi i priča o gradu i njegovim stanovnicima od kustosice Gradskog muzeja... Posebno ih se dojmio posjet Entomološkom muzeju s bogatom zbirkom kukaca koju su pobliže upoznali promatranjem brojnih izložaka prikupljenih s područja naše županije. Tijekom obilaska središta Varaždina učenici su imali zadatak naučiti važnije činjenice o pojedinim građevinama, palačama i spomenicima te su naučeno izlagali kao pravi mali turistički vodiči.

Prije povrataka kućama – ručak su pojeli u restoranu McDonald's te se odmorili od poduže šetnje gradom. Povratak je učenicima protekao uz pjesmu i veseli dječji smijeh.

Iz Varaždina učenici su se vratili kućama školskim autobusom oko 15:00.

Slike pogledajte u foto-galeriji.

Učiteljice: Željka Vresk, Stanislava Cerovčec