Ukupno: 205419

Terenska nastava iz povijesti i geografije
Autor: Berislav Njegovec, 27. 11. 2013.

Učenici sedmih razreda naše škole u sklopu nastave iz  povijesti i geografije posjetili su Muzej Ljudevita Gaja u Krapini i granični prijelaz Macelj.

U Muzeju su učenici upoznati sa djelovanjem i značajem Ljudevita Gaja za hrvatski narod, saznali su pojedinosti o njegovu podrijetlu, školovanju, članovima obitelji. Najvažniji dio odnosio se na njegovo djelovanje tijekom Hrvatskog narodnog preporoda kojeg je predvodio. U muzeju su tom prigodom izložene kopije njegovih Novina Horvatzkih, Danicze, Kratke osnove Horvatsko-slavenskog pravopisanja i drugih radova proizašlih iz njegova rada. Najzanimljiviji dio postava je lutka u prirodnoj veličini koja prikazuje Ljudevita Gaja u ilirskoj nošnji, te kopija Gajeve ilirske torbe sa simbolima Iliraca.

Uz navedeno, učenici su vidjeli primjerak tiskarskog stroja na kojem su se u 19. st. tiskale novine te im je objašnjeno da je postojalo posebno zanimanje- slovoslagar- osoba koja je slagala slova u riječi, a zatim su se ona premazivala i otiskivala na papir- novine.

Nakon obilaska Muzeja i šetnjom kroz Krapinu učenici su se uputili prema graničnom prijelazu Macelj kako bi u izvornoj stvarnosti realizirali dio nastave vezan uz geografiju.  U pratnji graničnog policajca simbolično su prevezeni preko granice, te su im objašnjeni postupci koje su bili dužni provoditi granični policajci prije i nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Naglašeno je da je kontrola hrvatskih građana od njenog ulaska u EU nešto blaža. Po završetku terenskog dijela nastave učenici su se u pratnji učitelja vratili u školu.